Proktolog dr med Zbigniew Kudelski - o przyczynach świądu odbytu.

lekarze specjaliści > Proktolodzy > Proktolog dr med Zbigniew Kudelski - o przyczynach świądu odbytu.

Specjaliści Radzą

Proktolog dr med Zbigniew Kudelski - o przyczynach świądu odbytu.

Krępująca dolegliwość – proste leczenie?

Jedną z najczęstszych dolegliwości proktologicznych jest świąd odbytu

Świąd odbytu może być wtórny, czyli towarzyszyć innym chorobom odbytu jak: szczelina odbytu, duże żylaki odbytu/hemoroidy/II-IV stopnia i częste biegunki.

Może być też świąd samoistny, któremu nie towarzyszą inne choroby proktologiczne i którego główną przyczyną jest nadmiar higieny/nadmiar mycia/ i używania środków myjących.

Nadmiar mycia powoduje zniszczenie tłuszczowej warstwy ochronnej skóry w okolicy odbytu, czyli łoju, co skutkuje podrażnieniem skóry, pieczeniem i swędzeniem prowadzącym do drapania i uszkodzenia naskórka w okolicy odbytu.

Żeby uspokoić swędzenie należy ograniczyć mycie tej okolicy do niezbędnej konieczności i stosować kremy ochronne i przeciwzapalne.

Nadmieniam, że częstą przyczyną świądu jest ostatnio modne stosowanie chusteczek nawilżanych. Ostrzegam więc, przed ich stosowaniem do higieny okolicy odbytu.

Nadal najlepsza do mycia jest zwykła letnia woda, która nie niszczy lipidowej warstwy ochronnej skóry.

Świąd odbytu jest na tyle przykrą dolegliwością, że potrafi uniemożliwić normalne funkcjonowanie, szczególnie wtedy, gdy objawy nasilają się w nocy i utrudniają wypoczynek i sen.

Jeżeli zalecenia w zakresie stosowania odpowiedniej pielęgnacji nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, problemu nie należy lekceważyć. Konsultacja z lekarzem specjalistą pozwoli zdiagnozować przyczyny i zastosować odpowiednie leczenie.

zdjeciedr med. Zbigniew Kudelski:
specjalizacje:
- chirurgia - I o
- torakochirurgia - II o
- proktologia - choroby odbytu i jelit

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl